Liping 2013.10.25. 17:43

Xianning - mennyi az annyi?

Az közismert tény, hogy Kínában rengetegen laknak.  Közel másfél milliárd ember otthona ez az európai szemmel elképesztő méretű ország. Kevés híján akkora, mit Európa.

Az állam abszolút népességét még viszonylag könnyű számon tartani. Ha eltekintünk a népszámlálások világszerte jelen lévő apróbb módszertani - na meg a tényleges kivitelezés során fellépő egyéb - hibáitól, a helyzet viszonylag egyszerű és világos, s statisztikai hibahatárokon belül pontos is. Ugyanez igaz a kisebb közigazgatási egységek lakosságának összeszámolására is, bár itt egy fokkal kuszábbá teszi a helyzetet a belső migráció.

Ez így szép és jó is, de kérdezhetnénk, hogy akkor miért tűnik például Xianning egy magyar fővárosnál nagyobb metropolisznak? A választ a kínai közigazgatás fránya sajátosságai adják meg.

Nézzük csak meg a témát közelebbről. 
Odahaza a helyzet elég átlátható. Megyék, megyei jogú városok, mindenféle egyéb települések. Meg most még járások is. Ami a téma szempontjából lényeges: Magyarországon a száz ember által sem lakott aprófalvaktól kezdve a kétszázezres Debrecenig a települések rendszerint önállóak. Előfordulnak csatolt településrészek, külterületek, de a csatolmányok mérete arányaiban általában eltörpül az egészhez viszonyítva, ráadásul abszolút népesség tekintetében sem jelentősek. Plusz ha gondolnak egyet, akkor időnként leszakadnak, mint legutóbb Lillafüred  Miskolctapolca Miskolcról. (Ez utóbbinak sem jött össze, hiába szavazták meg, de azért rendszeresen előfordulnak hasonló, s sikeresen végződő esetek.)
Ami a hangsúlyos ebben: az egyes települések jól behatárolt módon elkülönülnek egymástól, így a lakosságuk száma teljesen reális képet ad róluk, s csupán ennek az információnak a birtokában el is tudjuk képzelni, hogy milyen jellegű helységről lehet szó.

Ezzel szemben Kínában...
Nos, az államigazgatás helyi szintjei kissé bonyolultak lehetnek, de nagyon leegyszerűsítve az alapszisztéma a következő. Az ország első körben tartományokra, autonóm területekre (mint pl. Belső-Mongólia vagy Tibet) és tartományi jogú városokra oszlik. Ezeket most nevezzük egységesen tartományoknak.
A tartományok alá tartoznak városok és prefektúrák (meg autonóm körzetek, meg még kismillió lehetséges egyéb, de az esetek túlnyomó részében ezek dominálnak). A városok egy speciális csoportja az al-tartományi szintű városoké, ezekből nincs sok. Nálunk, Hubeiben egyedül a székhely, Wuhan tartozik ide. A tartományok területének maradéka már a prefektúrák és prefektúra-szintű városok közt van felosztva. Utóbbiak eredetileg jobban urbanizált térségeket jelentettek, de nagy különbség nincs köztük. Általában a nagyobb városok tartoznak bele.

admin.jpg

Aki el akarja veszteni a fonalat, annak itt egy kép a teljes struktúráról

A prefektúrák, mint Xianning, a magyar megyékhez mérhető nagyságú területek. Xianning egytized Magyarország nagyságú, közel 10000 km2. A prefektúra szintű közigazgatási egységek aztán felosztódnak még kerületekre (ez jelenti általában a városias magot, Xianning esetében Xian'an kerületet), járási szintű városokra (kisebb urbánus települések) és járásokra.

Tehát ezek a tartomány alatti közigazgatási egységek, legyen szó bármelyik említettről, nem egy-egy konkrét várost takarnak, hanem egy terjedelmes területet. Ezeken fekszenek városok, falvak, az urbanizáció legkülönbözőbb szintjén leledző helységek.
Amikor Kínában egy település lélekszáma szóba kerül, akkor a statisztikákból ezek összességét lehet kiolvasni. Hiába laknak majdnem hárommillióan Xianningben, a központját képező városias részen ennek töredéke a lakosság.
De hogy még nehezebb legyen a helyzet, maga Xian'an kerület sem teljesen városias. Ennek részét is képezi mezőgazdasági terület, így aztán teljesen lehetetlen reálisan kiolvasni egy statisztikából, hogy mekkora is egy város. Egy biztos, érdemes fenntartásokkal kezelni a nagy számokat.

Címkék:kína közigazgatás xianning 12 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://szecsuan.blog.hu/api/trackback/id/tr865599132

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Chin-wang 2013.10.25. 18:12:15

Liping! Épp olvasgattam erről a Wikiben. Köszönet az összefoglalóért. :)

Void Bunkoid 2013.10.26. 15:56:43

Ez ismerős, nem mindegy, hogy teljes agglomerációt, elővárosos-csatoltterületes lélekszámot, vagy csak a város közigazgatási határain belüli lélekszámot számolsz.

Budapest pl teljes agglomerációjával együtt (amibe bőven beleszámolják a jó 60 ezres, sok megyeszékhelynél is jóval nagyobb Érdet, sőt néha még Tatabányát is hozzácsapják) egy 3,2 milliós lélekszámú terület, az ország harmada ott lakik egy kupacban.

Csak a közigazgatási határait nézve viszont alig több, mint a fele (igazából 1,8 millió majdnem, de ebből az 1,8 millióból szerintem jó 2-300 ezer külföldi). Ráadásul az agglomerációs terület jó negyedére zsúfolódva.

Void Bunkoid 2013.10.26. 15:58:42

@Void Bunkoid: a Tatabánya is amúgy logikus, szinte az összes tatabányai ismerősöm a fővárosba ingázik dolgozni, meg szórakozni is odajár, így lényegében "Tatabányán alvó budapesti lakos" :)

Liping 2013.10.26. 16:09:26

@Void Bunkoid: csak Kínában épp az a problematikus, hogy a közigazgatási határ sokkal nagyobb, mint a tényleges város. Sok esetben többen (akár nagyságrendekkel többen) laknak a városon kívül, mint benn.

[mad:scientist] 2013.10.26. 17:40:01

Mikor is szakadt le Lillafüred Miskolcról?

Ahmet · http://www.tinylittlebigthing.blog.hu 2013.10.26. 18:08:59

Teljesen igaz, hogy követhetetlen egy kínai város mérete, fejlődése a kínai számok alapján, de ott a Google Earth, amiben egy csinos csúszkával lehet visszamenni az időben. Most már kb. 10 évnyi légifotó áll rendelkezésre, és bizony döbbenetes néha.
Ahol most Chengduban lakom, ott 10 éve kis falvak voltak. Akkoriban a város széle felé laktam (kb. mint Köki), most szintén hasonló távolságra vagyok a város szélétől, csak a két hely közt van 45 perc buszozás...
Kunmingban is, ahol régen egy iparterület volt, ott ma egy komplett városrész van. Persze ezek a nagyvárosok, de a kisebbek is nőnek, ahogy mindenki benyomul a falvakból.

Liping 2013.10.26. 18:16:30

@[mad:scientist]: Köszi, javítom, Tapolcára gondoltam, de ahogy elnézem, nekik sem jött össze valami formai hiba miatt.

rudai gyerek 2013.10.26. 19:51:47

Elsőre egy picit keszekuszának tűnt...addig, míg végig nem olvastam :-)

Gazz 2013.10.26. 20:32:09

@Void Bunkoid: Szerintem a 2-300ezer külföldi az igen erős túlzás.
A legnagyobb kerület sem ekkora lélekszámú.
Ennyi külföldi már nagyon erősen látszana az utcaképen.

Liping 2013.10.28. 02:51:18

@Ahmet: csak most jutottam el odáig, hogy értelmezzem is a kommenteted. Mit keresel most meg Chengduban? Hunan volt, aztán Kunming, most megint odébbálltál?:P

Void Bunkoid 2013.10.29. 11:59:08

@Gazz: mivel nagyon vegyes, multikulturális, és rengeteg egyéb európai lakik Budapesten, ezért aaaannyira nem látszik (mint a konkrétan elkülönülő, és az "őslakóktól" szándékosan szeparálódó zárt kínai, olasz, orosz, stb. negyedek az amerikai nagyvárosokban) az utcaképen.

Viszont, különösen a történelmi belvárosban, ahova szeretnek a külföldiek költözni (valahogy nem szeretik Szigetszentmiklóst, meg Rákosborzasztó-alsót) különösen csúcsforgalomban egészen meglepően sok százalékban fordul elő, hogy ha csak úgy leszólítgatsz népeket az utcán, nem fognak, vagy csak nagyon egyszerűen,törve fognak tudni magyarul válaszolni, próbáld ki - én ez alapján tippeltem.

A blogról

Közép-, Nyugat- majd Dél-Kína, Vietnám és megint Kína után Veve jelenleg az Ír-szigeten tengődik, de azért továbbra is igyekszik minden érdemlegesről beszámolni a blog hasábjain...

Utolsó kommentek

  • scal: @virágelvtárs: hát cirka 7 évvel később ellenkeznék veled, 2018-ban amikor én voltam kint az állam vakargattam a hihetetlen olcsó árak mellett, (én Zhengzhouba mentek ki kétszer) és lényegében úgy é... (2021.07.05. 22:40) Amiért jobb lenne örökre Kínában maradni 6. (?) - Árstabilitás
  • scal: Nagyon jó :) igazán kár hogy már nem írod a blogot, és még nagyobb baj hogy megkésve találtam rá, bár meg kell mondjam tök jó volt mindezt saját magam megtapasztalni. Egy varázslatos mesevilág ez. (2021.07.05. 18:17) Mire számíthat egy nyelvtanár Kínában ? - 1.
  • scal: Ez nagyon durva, amikor 2019 januárjában kint voltam ebből még csak a sárga, piros meg a narancs létezett. De imádtam metrózni :D Nagyban megkönnyítette volna az életemet ha legalább a zöld már léte... (2021.07.05. 17:45) A metróláz 2019-ben sem hagyott alább Kínában
  • scal: Szerintem kicsit túl lett misztifikálva. Alapvetően a camamber/pálpusztai sokkal büdösebb mégis eszik az emberek, mert finom. Én ezzel mikor először találkoztam rögtön a kedvencem lett, mert a sima... (2021.07.05. 17:26) Gasztro: büdös tofu
  • Drizari: Jól döntöttél. (2020.09.16. 12:01) Búcsú
  • Utolsó 20

Címkék

akszu (7) alaer (45) állatkert (5) angol (5) angoltanítás (5) árak (5) áram (8) bangkok (18) bank (5) bankolás (16) béka (8) beteg (18) blog (43) borneó (10) búcsú (5) budapest (6) bürokrácia (6) castlebar (28) changsha (11) chongqing (27) család (7) dalian (8) diákok (66) doha (12) drveve (21) egyetem (7) élet (279) eső (6) facebook (6) fengjie (194) férj (7) feszkó (8) fősuli (72) fűtés (6) gaszto (5) gasztro (93) guangzhou (9) határ (11) hazatérés (16) hazaút (14) hétvége (10) hideg (7) (6) hongkong (26) hubei (6) hülyeveve (9) humen (43) időjárás (23) internet (9) írország (37) kaja (74) kampusz (16) karácsony (9) katar (17) képek (9) Kína (11) kína (955) kína tartományai (8) kirándulás (12) költözés (14) komment (6) kórház (6) koronavírus (6) kota kinabalu (16) középsuli (37) közlekedés (14) krabi (11) ktv (7) lakás (9) lakhatás (15) laptop (7) magyarország (15) malajzia (34) melakka (6) metró (30) moszkva (5) munka (99) munkakeresés (7) munkavállalás (7) nha trang (52) nyár (8) nyaralás (5) nyelvsuli (24) oroszország (5) összegzés (6) ovi (10) pattaya (7) peking (16) pénz (10) pénzváltás (5) piac (5) qatar (12) repjegy (6) reptér (7) repülés (7) sabah (11) saigon (6) sanya (15) shanghai (9) shenzhen (148) sport (5) suli (11) szingapúr (11) szünet (14) tájfun (11) tanítás (50) tavasz (5) teknős (7) tél (9) telefon (6) tengerimalac (7) thaiföld (50) tianjin (6) tibet (7) trảng bom (5) ügyintézés (16) újév (7) ünnep (11) urumcsi (6) utazás (125) vacsi (6) város (17) vasút (15) vendégposzt (9) vietnám (6) vietnam (66) virágelvtárs (9) víz (5) vizsga (32) vizsgáztatás (6) vízum (9) vonat (12) wanzhou (7) wenzhou (7) wuhan (186) xianning (177) xinjiang (27) Címkefelhő
süti beállítások módosítása